Wydawca treści Wydawca treści

Warto zobaczyć

W miejscowości Gubin znajduje się wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest położony w zachodniej części rynku XIV- wieczny ratusz, który przez wiele lat skupiał w swych murach władze miejskie. Podczas II wojny światowej ratusz został dotkliwie zniszczony. Jego odbudowa trwała prawie 10 lat. Od 1986 roku w zachodnim skrzydle ratusza mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna oraz Gubiński Dom Kultury.

Do najbardziej okazałych budowli w miejscowości Gubin należą z pewnością ruiny kościoła farnego. Budowla wzniesiona została w stylu romańskim, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z roku 1324. Podczas II wojny światowej kościół uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. W latach późniejszych nie udało się go jednak odbudować, dlatego w latach 70-tych zabezpieczony został jako trwała ruina.
   
Na terenie Nadleśnictwa Gubin, w miejscowości Chlebowo znajduje się zabytkowy kościół św. Józefa Oblubieńca z XIII wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. W 1900 rozebrano wieżę, która groziła zawaleniem. W zbiorach kościoła znajdują się m.in. obraz przedstawiający św. Józefa z dzieciątkiem Jezus oraz popiersie Matki Boskiej Rokitniańskiej. W 1947 roku kościół z protestanckiego przeistoczono w rzymsko-katolicki. Walorem szczególnym jest fakt przechowywania w kościele od kilku lat relikwi Św.Rity.
 
W miejscowości Sękowice na terenie Nadleśnictwa Gubin znajduje się dawny kościół ewangelicki, a obecnie rzymsko-katolicki pod wezwaniem Świętej Rodziny. Budowla ma rzadki kształt ośmioboku i pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. W świątyni zachowały się renesansowe nagrobki, barokowy ołtarz oraz chrzcielnica z drugiej połowy XVII wieku. 
 
W miejscowości Gubin do dziś zachowały się fragmenty murów pochodzące z przełomu XIV i XV wieku. Wraz z trzema bramami stanowiły niegdyś część potężnego zespołu obronnego miasta. Cylindryczna Baszta Bramy Ostrowskiej jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w miejscowości Gubin.