Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NARODOWE SADZENIE LASU

NARODOWE SADZENIE LASU

Dzień 26 kwietnia b.r. upłynął pod znakiem niezwykłego wydarzenia, Nadleśnictwo Gubin – wspólnie ze wszystkimi nadleśnictwami w kraju – stało się jednym z 430 ośrodków ogólnopolskiej akcji p.n. „Narodowe Sadzenie Lasu”.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Pan Andrzej Duda. Cel niecodzienny – szerokie zaangażowanie społeczeństwa w sadzenie drzew, działanie ze wszech miar pozytywne dla klimatu, środowiska i przyrody.

Tego dnia, od rana do późnych godzin popołudniowych, pracownicy naszego nadleśnictwa wydawali nieodpłatnie sadzonki rodzimych gatunków drzew.   Niewielkich rozmiarów świerki i lipy oczekiwały w doniczkach bądź w jutowych woreczkach, wypełnionych wilgotną ziemią, w cieniu sędziwej wierzby, rosnącej przed budynkiem biura.  

Każde drzewko zaopatrzone było w okolicznościową etykietę z obrazkową instrukcją  sadzenia na odwrocie. Pracownicy nadleśnictwa sprawnie i z uśmiechem obsługiwali przybywających „klientów”, odpowiadając na wszelkie zadawane pytania – zarówno „techniczne”, jak i „przyrodnicze”.

Sadzonki, wydane w ramach akcji, trafiły – zgodnie z przyjętym założeniem – nie do lasu, lecz na podwórka, ogródki oraz rekreacyjne zakątki działek. Będą cieszyć oczy swym wyglądem, zmieniającym się z upływem każdego miesiąca i roku. Podkreślenia wymaga jednak pewien warunek, wskazany zresztą na laminowanej przywieszce:

„Posadźmy otrzymane od leśników drzewka tam, gdzie możemy i będziemy mogli się nimi opiekować. Odwdzięczą się nam stukrotnie”.