Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Gubin prowadzi szereg zajęć z zakresu edukacji leśnej.

Do celów edukacyjnych Nadleśnictwo wykorzystuje obiekty terenowe, takie jak:
  • Budynek Edukacji Ekologicznej "Sosna Gubińska"
  • ścieżka przyrodniczo-leśna w Dzikowie
  • mini - arboretum przy siedzibie Nadleśnictwa
  • szkółka leśna
  • obiekty selekcyjno-nasienne "sosny gubińskiej"
 
Budynek Edukacji Ekologicznej „Sosna Gubińska" w Dzikowie

Budynek Edukacji Ekologicznej został dofinansowany z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

Jest doskonałym miejscem dla zagłębiania wiedzy przyrodniczo-leśnej. Pomieszczenie wykładowe wyposażone jest zarówno w tradycyjne środki dydaktyczne takie jak książki, czasopisma, gabloty z eksponatami dotyczącymi gospodarki leśnej, obrazy, fotografie, jak również w jeden z najbardziej nowoczesnych audiowizualnych sprzętów – monitor dotykowy. Ta 70-cio calowa tablica umożliwia prezentację filmów przyrodniczych z jednoczesnym aktywnym udziałem oglądających. Odpowiednie oprogramowanie edukacyjne o tematyce przyrodniczej daje możliwości wykonywania zadań o charakterze interaktywnym, pobudzając jeszcze większą ilość zmysłów odbiorców tych multimedialnych lekcji. Dzięki temu zapamiętywanie wiadomości staje się dużo bardziej efektywne, a ich przekazywanie pozostaje jednocześnie świetną zabawą. Bezpośrednie otoczenie „Sosny Gubińskiej" sprzyja prowadzeniu lekcji terenowych – obszerny plac wyposażony jest zarówno w barwne tablice edukacyjne, jak i specjalnie wyznaczone miejsce na ognisko. Zaraz za ogrodzeniem rozpoczyna się ścieżka przyrodniczo-leśna Dzikowo.
 

 
Ścieżka przyrodniczo - leśna "Dzikowo"
Rozpoczyna się i kończy w miejscowości Dzikowo, oddalonej 8 kilometrów od Gubina. Łącznie ścieżka obejmuje 22 przystanki tematyczne, zaopatrzone w liczne tablice opisowe a także eksponaty. 
Trasa ścieżki zaczyna się przy oryginalnej drewnianej "Bramie do lasu", z planem trasy i ważnymi informacjami dotyczącymi właściwego zachowania się w lesie. Dalej mieści się przystanek "Mrówki w lesie" a następnie "Ochrona lasu przed szkodliwymi owadami". W tym miejscu można dowiedzieć się jakie szkodniki występują w lasach Nadleśnictwa Gubin. Kolejno znajdują się punkty "Słupek oddziałowy" oraz "Krajobraz po huraganie", gdzie 8 lipca 2004 roku przeszedł potężny huragan, wyrządzając katastrofalne szkody w lasach Nadleśnictwa. Następnie są przystanki "Ptasi budzik", "Plantacja choinkowa", "Piętrowa budowa lasu" oraz "Ochrona pożytecznej fauny". Przy turystycznej wiacie znajduje się przystanek o nazwie "System ochrony przeciwpożarowej"; znajduje się tam 36 - metrowa dostrzegalnia, która jest istotnym elementem systemu ochrony obszarów leśnych przed pożarami. Kolejne punkty ścieżki zawierają szereg informacji na temat flory i fauny Nadleśnictwa Gubin. Ostatni przystanek na ścieżce poświęcony jest ochronie przyrody (5 pomnikowych dębów). Przy najgrubszym, wiekowym dębie znajduje się głaz z okresu I wojny światowej, poświęcony ofiarom tej wojny.