Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jubileuszowe sadzenie lasu

Jubileuszowe sadzenie lasu

Dzień 21 kwietnia 2018 r. w pejzażu naszego Nadleśnictwa upłynął  pod znakiem szczególnego wydarzenia. Pragnąc uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiliśmy bowiem własnoręcznie posadzić gubińskie sosenki, zakładając tzw. „Uprawę Jubileuszową”.

We wspólnej akcji uczestniczyli pracownicy Nadleśnictwa, kierownicy tutejszych Zakładów Usług Leśnych oraz lokalni mieszkańcy. Swój osobisty wkład wniósł Nadleśniczy – Pan Janusz Rogala, jak również zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych – Pani Justyna Karpisiak – wiceburmistrz miasta Gubina oraz Pan Zbigniew Barski – wójt gminy Gubin. Wielkie zaangażowanie przy sadzeniu lasu okazały nawet dwie przedstawicielki „stanu dziecięcego” – Agnieszka i Kalina.      

Krótki przejazd do Dzikowa zapoczątkował część rekreacyjną dnia. Na placu przed Budynkiem Edukacji Leśnej „Sosna Gubińska” czekało już na wszystkich płonące ognisko oraz gorący, aromatyczny posiłek. Regeneracja sił znalazła swój wyraz w dalszej części dnia, kiedy eksplodowała zadziwiająca aktywność dzieci, pań i panów, uczestniczących w… zabawach ruchowych. Wbrew pozorom, nawet w zabawie obowiązują reguły pracy zespołowej, zwłaszcza gdy w grę wchodzi pragnienie, aby wygrać. Atmosfera powszechnej wesołości dominowała jednak ponad duchem współzawodnictwa. Wyzwolone emocje – zarówno uczestników jak i kibiców – gwarantują, że w naszej pamięci pozostaną na długo nie tylko wesołe zabawy ale i cała Akcja „Jubileuszowego sadzenia lasu.”

Galeria zdjęć